II. helyezett
„Biztos, hogy teljes az egyenlőség a két nem között? Azonos munka elvégzéséért nem egyenlő az elismerés. A figyelem, amit kapsz, neked szól vagy a testednek? Ha gyereket vállalsz, akkor örökre háziasszony maradsz? Hogyan kell kinézned és mi van, ha nem úgy nézel ki? Szerepeid: családanya, sikeres munkavállaló, háziasszony? Mi van, ha nem mersz vagy nem tudsz ellent mondani az erősebb nemnek? És mi van, ha mersz?” – ez kérdések foglalkoztatják most az ÁRVÍZTŰRŐ TÜKÖRFÚRÓGÉP alkotóit. A stáb tagjai a mindennapok során saját bőrünkön tapasztalják mindezt vagy barátaiktól, családtagjaiktól gyakran hallanak róla.
A pécsi Menedék Média Klub alkotócsoportja egy TÁMOP-pályázat keretében indult 2012-es középiskolás klubból nőtte ki magát. A program két éve alatt a közösségi média eszközeivel dolgoztak fel különböző társadalmi kérdéseket, problémákat. A csoport tagjai fontosnak tartják az őket foglalkoztató társadalmi témák bemutatását a fiatalok szemüvegén keresztül, illetve a kezdeményezőkészség megerősítését, a saját, kritikus gondolatok kifejezésének bátorítását is. Kezdő kisfilmjük Varró Dani verseinek közösségi célú feldolgozása volt: a kiválasztott verseket mondatonként olvastatták fel pécsi fiatalokkal. 2013 novemberében különleges felkérésnek tettek eleget, a Baranya Megyei Önkéntes Centrum megbízásából középiskolás fiataloknak készítettek az Iskolai Közösségi Szolgálatot népszerűsítő videót.
A pályázat különdíjas alkotása
Egyenlő bánásmód? Mit is jelent valójában? Egyenlően bánhatunk akkor is, ha gyűlölködünk, ítélkezünk mindenki felett, anélkül, hogy valójában ismernénk? – szegezi nekünk a kérdéseket a Meleg szemmel alkotócsoport. Fontosnak tartották, hogy LÚCIUSZ jeligéjű művükkel ne csak egyetlen kisebbség mellett álljanak ki, hanem maga a kisebbség ténye mellett. Arra szerettek volna rávilágítani, hogy végső soron minden ember valamilyen kisebbség része, de a társadalom így képez egy egységet, ettől színes, és ami a legfontosabb: a különbségek valójában értékeink.
A sepsiszentgyörgyi születésű Balog László a Nyugat-Magyarország Egyetemen szerzett andragógiai diplomát. A bejegyzett élettársi kapcsolatban Budapesten élő alkotó a Szimpozion Egyesület önkéntese. 2014 januárja óta a civil szervezet Meleg szemmel videoblogjának aktív tagjaként az eddigi „élménybeszámolós”, beszélgetős stílusa helyett a komolyabb témákat boncolgató, magasabb színvonalú kisfilmek gyártására helyezik a hangsúlyt. Egyes – már publikált és még előkészületben lévő – részeknél rendezőként, gyártásvezetőként, íróként és szereplőként is részt vett.
Az első 10 legjobb film közé beválogatott alkotás.
A HANDI CAP MAN’S stábja évek óta sikerrel vesz részt a zsirai „Álmodtam egyet” nevű speciális filmszemlén. Műveik középpontjában mindig a sérült emberek, köztük az értelmi fogyatékosok helyzete, lehetőségei és életminősége áll. Szívüknek egyik legkedvesebb téma a Down szindrómások élete.
Márkus Péternek a Tordasi Értelmi Fogyatékosok és Pszichiátriai Betegek Otthonában forgatott etüdje azzal az üzenettel készült, hogy bármilyen fogyatékossággal él is valaki: lehet boldog és teljes élete. A tordasi születésű és mai ott élő, az otthonban dolgozó szociális munkás fiatalember 2011-ben egy szociális szakmai továbbképzés keretében vett részt egy filmes tanfolyamon. A videózás, fényképezés régóta foglalkoztatja, de a „professzionális” megközelítést azóta alkalmazza.