Az első 10 legjobb film közé beválogatott alkotás.
A MOSAIC című kisfilm legfőbb szempontja az volt, hogy az elkészített pályamű megfelelően mutassa be az interjúalany által megélt szituációkat, és ne csak egy újabb panaszkodásnak tűnjön. Domszky László, a Mosaic Online, egy fiataloknak szóló hírportál vezető riportereként számtalanszor szembesül azzal, hogy pusztán azért közösítenek ki valakit, mert "más", mert nem a társadalmi normák szerinti közösség tagja. Meggyőződése, hogy csak az az ember közösít ki másokat, aki önmagát nem fogadja el. A hatóság pályázatát kitűnő lehetőségnek találta arra, hogy az általa fontosnak tartott üzenetet -"Mindenkit úgy fogadjunk el, ahogy ő önmagát szeretné elfogadni", egy megfelelő csatornán keresztül közvetíteni tudja a társadalom felé.
A pályázat különdíjas alkotása
Egyenlő bánásmód? Mit is jelent valójában? Egyenlően bánhatunk akkor is, ha gyűlölködünk, ítélkezünk mindenki felett, anélkül, hogy valójában ismernénk? – szegezi nekünk a kérdéseket a Meleg szemmel alkotócsoport. Fontosnak tartották, hogy LÚCIUSZ jeligéjű művükkel ne csak egyetlen kisebbség mellett álljanak ki, hanem maga a kisebbség ténye mellett. Arra szerettek volna rávilágítani, hogy végső soron minden ember valamilyen kisebbség része, de a társadalom így képez egy egységet, ettől színes, és ami a legfontosabb: a különbségek valójában értékeink.
A sepsiszentgyörgyi születésű Balog László a Nyugat-Magyarország Egyetemen szerzett andragógiai diplomát. A bejegyzett élettársi kapcsolatban Budapesten élő alkotó a Szimpozion Egyesület önkéntese. 2014 januárja óta a civil szervezet Meleg szemmel videoblogjának aktív tagjaként az eddigi „élménybeszámolós”, beszélgetős stílusa helyett a komolyabb témákat boncolgató, magasabb színvonalú kisfilmek gyártására helyezik a hangsúlyt. Egyes – már publikált és még előkészületben lévő – részeknél rendezőként, gyártásvezetőként, íróként és szereplőként is részt vett.
I. helyezett alkotás.
Közvetlen negatív impulzusok késztették az alkotót arra, hogy leforgassa ezt a témát. Ám nem dönthetett ebben egyedül: filmjének, a SCOLInak főszereplője, lánya mélyen érintett a dologban. Eszternek egyetlen kikötése volt: ne a saját osztálytársai szerepeljenek a jelenetekben. A filmen látható atrocitások megtörténtek, bár nem mind ebben a formában. A főhős a forgatásakor már magántanuló volt, nem bírta tovább. Sajnos az osztálya mai napig úgy tudja, hogy csak és kizárólag egészségügyi problémák miatt történt ez. A Kalmár János operatőrrel közösen készített kisfilm egyrészt szeretné felhívni a szülők, hozzátartozók figyelmét a gerincferdüléses gyermekre. Másrészt pedig mindenkit szembesít azzal: miért is bántja embertársát akár szemtől szemben, akár a háta mögött? Vajon ő tökéletes?
Kocsisné Birkás Edit kétgyermekes anyuka, végzettsége szerint szociálpedagógus. A filmezéssel 2010-ben ismerkedtem meg. Úgy érezte, ez az alkotói tevékenység az, ami nagyon vonzza. Sikerült a tűz közelébe jutnia: nem kimondottan tévés munkakörben, de a Hatvan Televíziónál kezdett dolgozni, végre forgathatott, és meg tanult vágni. Majd a gödöllői Régió Plusz Televízió munkatársaként egy évig szerkesztő-műsorvezető volt. Tavaly ismét váltani kényszerült, jelenleg kollégiumi nevelőtanárként dolgozik egy Hatvanhoz környéki közép-iskolában. De nem telik el úgy nap, hogy ne gondoljon forgatásra, vagy egy-egy felhívást olvasva ne egy kész film képsorait lássa peregni maga előtt…